Eestis toimuvad Euroopa valimised 26. mail 2019. Hääletamisõigus on alates 18. eluaastast. Vastavalt valimiskorralduse reeglitele on võimalik hääletada ka elektrooniliselt või välismaal.
Eestis toimuvad valimised 26. mail 2019.
Selleks on Eesti hääletajatel mitmeid erinevaid võimalusi. Hääletada saab valimispäeval valimisjaoskonnas, eelhääletamise perioodil väljaspool elukohta või elektrooniliselt. Valimispäeval on võimalik ka kodus hääletada.
Eelhääletamine: 16.–22.05.2019
Elektrooniline hääletamine: alates 16.05.2019 kell 9.00 kuni 22.05.2019 kell 18.00.
Valimisjaoskonnad leiab valimiste veebilehelt.
Vastavalt Euroopa Parlamendi valimise seadusele (7. peatükk, § 38(1)), hääletab valija selles valimisjaoskonnas, mille valijate nimekirja ta on kantud (vastavalt rahvastikuregistrisse edastatud andmetele).
Hääletamisõigus on Eesti kodanikul, kes on valimiste päevaks saanud 18-aastaseks.
Selleks, et olla valijate nimekirja kantud, peab elukoht olema registreeritud rahvastikuregistris. Eesti rahvastikuregistri andmete alusel koostatakse valijate nimekirjad. Juhul, kui oled hiljuti oma elukohta muutnud, soovitame kontrollida oma andmete korrektsust rahvastikuregistris.
Eelnevalt registreerida pole vaja, see toimub automaatselt. Rohkem teavet leiab riigiportaalist.
Hääletamissedeli saamiseks esitab valija jaoskonnakomisjonile isikut tõendava dokumendi.
Kirja teel saab hääletada valija, kes on kantud alaliselt välisriigis elavate valijate nimekirja.
On ka mitmeid teisi võimalusi hääletamiseks: eelhääletamine, kodus hääletamine, elektrooniline hääletamine. Hääletada saab haiglas ja ööpäevaringses hoolekandeasutuses, samuti kinnipidamiskohtades.
Hiljemalt 26.04.2019 esitab Euroopa Liidu teise liikmesriigi kodanik, kes soovib hääletamisest osa võtta, rahvastikuregistri vastutavale töötlejale taotluse valijate nimekirja kandmiseks, kui ta ei ole enne hääletanud Eestis Euroopa Parlamendi valimistel.
Euroopa Parlamendi valimised toimuvad ühes üleriigilises valimisringkonnas, ehk valitakse samadest kandidaatide nimekirjadest üle Eesti.
Valimiskünnis puudub.
Mandaadid jaotatakse üleriigiliselt d'Hondti jagajate meetodil. d'Hondti jagajate jada on 1, 2, 3, 4. Euroopa Parlamendi valimistel puudub valimiskünnis. Üksikkandidaat osaleb mandaatide jaotamisel kui ühe kandidaadiga erakonna nimekiri.
Vastavalt ELi seadustele peavad kõik riigid kasutama valimissüsteemi, mis kindlustab proportsionaalse esindatuse. See tähendab, et mandaadid jaotatakse erakondade ja üksikkandidaatide vahel võrdeliselt saadud häälte arvule.
Valimistel kasutatakse avatud nimekirju. Erakonna nimekirjas reastatakse kandidaadid ümber vastavalt igaühele antud häälte arvule. Erakonna ümberreastatud nimekirjas saab mandaadi kandidaat, kes on nimekirjas eespool.
Erakonnad ja üksikkandidaadid, kes soovivad osaleda Euroopa Parlamendi valimistel peavad end registreerima riigi valimisteenistuses 40 päeva enne valimispäeva. Peale seda leiab nende veebilehelt kandideerijate nimekirja.
Kandidaatide esitamise tähtaeg on 6. aprill 2019.
Elektrooniline hääletamine algab 16. mail kell 9.00 ja kestab ööpäevaringselt kuni 22. mai kell 18.00.
Kuidas välismaal hääletada?
Kokkuvõttev teave riikide kaupa nii inglise keeles kui ka valitud riigi keel(t)es.